Szafiry w Polsce

Jeżeli sprawdzisz w materiałach naukowych to okaże sie że coś takiego jak szafiry w Polsce nie istnieją. Naukowcy stwierdzają, że najzwyczajniej w świecie nie występują takie kamienie na obszarze naszego kraju. Ale jest kilku zapaleńców, którzy w oparciu o wiedzę praktyczną, którą samodzielnie zdobyli trochę temu zaprzeczają 🙂

Jak myślisz, co to jest?

Nie będę Cię trzymał w niepewności. Oczywiście, że szafir. Jak oglądasz mój kanał YT to wiesz, że dla odreagowania stresu szwędam się po polskich górach w poszukiwaniu takich właśnie „wynalazków”. I choć ja każdy hobbbysta lubię dzielić sie swoimi osiagnięciami z zakresu hobby to powyższe zdjęcie wstawiam z trochę innego powodu.

Otóż jak zaczynałem swoją przygodę z poszukiwaniem takich kamieni to bardzo, ale to bardzo dużo ludzi z mojego otoczenia mówiło mi, że szafirów w Polsce nie znajdę. Bo gdyby było można to inni by też już znajdowali. I byłoby głośno o takich znaleziskach. I że to nie możliwe bo jak to robić, i gdzie to szukać. I że to strata czasu, i że już lepiej nic nie robić niż próbować osiągnąć coś co jest niemożliwe i się przy tym urobić.

Cóż, nie mieli racji. Szafiry w Polsce występują. Choc znaleźć je jest trudno. Wymaga to sprzętu, wiedzy i praktyki. Poświęcenia czasu na naukę a potem poszukiwania. Ale za to frajda ze znalezienia takiego kamyka jest ogromna 🙂 Uczciwie polecam spróbować.

Takie grzebanie w rzekach, strumykach i potokach ma jeszcze jeden plus. RElaksuje umysł. Samo przebywanie na łonie natury jest bardzo fajne. A do tego dochodzi szum wody, trochę wysiłku fizycznego (porównywalnego do pracy w kamieniołomie). Generalnie można sobie rozbić namiot i ognisko i wiecej siedzieć niż kopać. Razem z całą ekipą lub rodziną.

Czasem tak sobie nawet myślę, że z poszukiwaniem szafiró jest tak samo jak z graniem na Forex. Prawie wszyscy wokoło mówią, że to nie da się tego zrobić ale Ci co nie wierzą im idą i to robią 🙂