Formacja spadającej gwiazdy – świece japońskie

Czyż nie jest ważne dla każdego tradera by wiedzieć, kiedy trend na rynku się odwraca? Jeśli używasz do gry świec japońskich to jedną z najpopularniejszych i charakterystycznych jest formacja spadającej gwiazdy. Zapowiada ona zmianę trendu wzrostowego na spadkowy. W każdym Time Frame.

Formacja spadającej gwiazdy wygląda tak:

lub tak:

Budowa formacji wygląda tak, że spadająca gwiazda posiada długi górny cień, niewielki korpus (biały bądź czarny) oraz niewielki dolny cień lub bardzo często jego brak. Cień górny świecy powinien być większy od korpusu od 2 do 3 razy. Cień dolny, kiedy występuje, nie będzie być większy niż korpus (lub nie może zajmować więcej niż 20% całości świecy). Jak już powiedziałem, formacja ta sygnalizuje spadki po trendzie wzrostowym.

Co oznacza „Spadająca gwiazda”?

Informacja jaką przekazuje formacja jest bardzo wyraźna. Pojawia się ona po wzroście na rynku i jest oznaką nagłego zmian nastrojów na rynku. Prawdopodobnie jest to miejsce, nastąpiła realizacja zysków po długim trendzie wzrostowym. Inwestorzy i traderzy zamykając przynajmniej część pozycji i powodują tym, że rynek się odwraca.

Osoby, które mają długie pozycje dostają jasny sygnał, że rynek dotarł do istotnego poziomu oporu. Powoduje to lawinowe zamykanie pozycji oraz otwieranie przeciwstawnych. Efekt widać natychmiast. Pojawienie sie Spadającej Gwiazdy sprawia, że rynek zaczyna „spadać” (ta formacja naprawdę fajnie współgra z jednym z moich sygnałów otwarcia transakcji – shortów).

Dodatkowo, jeśli korpus spadającej gwiazdy jest czarny to jeszcze bardziej działa na wyobraźnię inwestorów (widać, że podaż przejęła kontrolę w tym okresie jaki reprezentuje świeca). Zatem czarne Spadające Gwiazdy powinny być bardziej skuteczne od białych.