Dlaczego Stop Loss jest ważny :)

Każdy uczestnik, który choć trochę istnieje na rynku Forex powie każdemu początkującemu wprost: „Stop Loss jestr ważny!”. Nie wolno, po prostu NIE WOLNO wchodzić i grać bez używania tej zasady. Dlaczego?

Mam jakiś taki czas porównań do wojska…

Wyobraź sobie żołnierza, któremu odbezpieczono dwa granaty, dano do ręki i kazano je trzymać nie dajać możliwości pozbycia się. Ile może wytrzymać blokując wybuch ręcznie? Nie wiem, do pierwszego sikania?

Takim odbezpieczonym granatem dla tradera jest pozycja bez ustawionego Stop Loss. W momencie kiedy transakcja pójdzie w kierunku odwrotnym niż przewidywania tradera to tak, jakby inwestor odbezpieczył granat i wsadził go sobie na konto. Szybko je rozwali w drobny mak.

Aby zaś pokazać, że to nie  żarty posłużę się swoim przykładem. W czasie zawierania jednej z transakcji w zeszłym miesiący byłem „niepokojony” a następnie szybko wyszedłem by zrealizować „ważne” rzeczy. Niby nic bardzo nietypowego (choś o spokoju w czasie tradingu jeszcze napiszę) a jednak. W pośpiechu popełniłem błąd i stopa ustawiłem nie 17 a 170 pips od poziomu otwarcia transakcji. I co? Oczywiscie przywaliło mi te 170 pips. A co gdyby tak tego Stopa w ogóle nie było? Spadek byłby na 250, 300, 400 pips? Ta jedna transakcja sprawiła, że cały miesiac mam w plecy bo potem już trochę mniej grałem. Czułem wielką potrzebę „odegrania” się a to słaby powód by zawierać transakcje. Zatem trochę  ograniczyłem swój czas na rynku. Trudno… Idąc ze spokojem swoim rytmem i zgodnie z zasadami wyjdę „na swoje”. To kwestia tylko czasu. Nie wolno jednak wkręcic sobie, że coś „muszę” udowodnić sobie lub rynkowi i czując tę presję grać na rynku. To znowu odbezpieczanie granatów. I to już skrzynakami 🙂

Przy okazji zwracania uwagi na to, że ustawianie stop loss jest ważne w ogóle zwracam uwagę, żę nie należy tego robic szybko. Bez zastanawiania się. To też niesie olbrzymie ryzyko błędu. I może kosztować bardzo, bardzo dużo.